Mutant nästan slut!


m0_boxdummy_liten1Att göra exakt samma misstag två gånger kanske är ett bevis på bristande intelligens.  Men nu har det i alla fall hänt. Tre månader efter releasen av Svavelvinter 2012 var spelet slut i vårt lager. Nu, fyra månader efter släppet av Mutant: År Noll, är samma sak på väg att hända med det spelet – trots en dubbelt så stor upplaga (2000 mot 1000 ex).

Vi har i nuläget bara 15 ex kvar i vårt lager. Så, om du funderar på att köpa spelet, skynda till vår webshop nu det nu innan det är för sent!

För att kunna hålla ordning på lagersaldot är nu enbart Zonpaketet (grundbox + SL-skärm + rollformulärsblock) tillgängligt, alltså inte enbart grundbox och inte heller Edenpaketet. De tre paketen är formellt sett olika produkter i shoppen, och det går tydligen inte att koppla ihop deras lagersaldo…

Även när Mutant: År Noll är slut i vårt lager så finns spelet kvar ute i butiker ett tag till, så det är ingen panik. Men självklart kommer vi inte att låta försvinna ur tryck för gott. Mutant: År Noll kommer tillbaka, i en eller annan form. Men när/om det blir en ny utgåva av spelet så kommer den inte att se ut exakt som denna första. Så, om du inte redan gjort det, ta sista chansen att lägga vantarna på den!

Kommentarer

  Erik Stenberg skriver:

  Roligt för er att det säljer så bra!

  Men en tanke angående ert lagersaldo…
  Kan ni inte lägga in varje separat produkt som en artikel. Sedan lägger ni in era paket som sammanställningar av flera artiklar.

  På så sätt kan ni totalt se hur mycket som försvinner med varje såld produkt även när ett paket säljs?

  Erik Stenberg skriver:

  Vet ju inte vad ni använder för mjukvara för att hålla koll på det men…

  Calle skriver:

  Jäklar! Då ska jag minsann inte vänta längre!

  Petter B skriver:

  Minst ett exemplar fanns kvar på Collectors Point i Umeå i fredags. Tror de har nätbutik. Gissar att lådan fortfarande också går att köpa på SF-bokhandeln, som också finns på nätet.

  Hanna skriver:

  Varför kan ni inte trycka upp typ 500 ex av Mutant som det är idag, det måste ju uppenbarligen ha gått bra första omgången? Det här att det kommer i framtiden men i en ny tappning innebär ju bara att någon måste lägga ned fler timmar på det, vilket måste ge mindre vinst. Eller finns det någon annan anledning till att man inte trycker upp en till omgång nu på en gång utan kommer med ovissa svar?

  Tomas skriver:

  Hej!

  Förstår hur du tänker, men saken är tyvärr den att det helt enkelt är omöjligt dyrt att trycka en spelbox med så mycket komponenter som M0 i så liten upplaga som 500 ex. För att inte gå med förlust på en box måste vi vara rimligt säkra på att sälja minst 1000 ex tämligen omgående.

  Därför siktar vi på att göra ny utgåvan av M0 i form av en bok i stället. Vi kommer inte att riva upp spelet från grunden, absolut inte – men vi vill passa på att fixa till några småfel och obalanser som har upptäckts i första utgåvan under det gångna halvåret.

  En bok går också fortare att trycka – cirka 4 veckor mot 10-12 veckor för en box.

  Den nya utgåvan av M0 kommer till påsk, är det tänkt – och redan nu till december kommer den engelska versionen, som är helt kompatibel med den svenska och går utmärkt att spela med även i en kampanj placerad i Sverige. 🙂

  Hanna skriver:

  Tack för snabbt och bra svar! ☺️
  Jag misstänkte att det var ekonomin som var problemet, det är ju ingen stor verksamhet på det viset. Det var bara så otydligt i artikeln men det blev ju tydligare nu.

  Ser fram emot att spela det, fick faktiskt tag i grundboxen till sist nu… Får vara lite snabbare nästa gång!

Kommentarer avstängda

Din varukorg

Summa
Kronor
Frakt och rabattkoder läggs till i kassan